All for Joomla All for Webmasters
Perpa Ticaret Merkezi B Blok Kat: 9
No:1337 Okmeydanı Şişli - İstanbul
Ücretsiz Destek Hattı
(0212) 220 44 30
Servis Formu

Philips Müşteri Hizmetleri

Evde otururken hepimizin başına en az bir kere de olsa gelen internet kesintilerinde hepimiz o aklımızdaki numarayı çevirip aramışızdır. Karşımızdaki çağrıyı alan kişiyle kurduğunuz iletişim sayesinde yaşadığınız sıkıntıları giderdiniz. Çağrı merkezlerini çoğumuz bilmesek bile uzun yıllardır aramızda olan bir oluşum. İçeride çalışmanın verdiği zorluk ise kişiden kişiye değişebilmekte. Bazılarımız bu işten çok çabuk sıkılabilirken kimilerimiz ise bu iş benim için yaratılmış deyip önünde olan mesailerine daha çabuk sarılıyorlar. Çünkü toplumdan sürekli şikâyet çağrıları alma işi zor olsa gerek. Tüm gün konuşuyorsunuz ve ses telleriniz neredeyse hiç dinlenmiyor. Bu yüzden bu işte çalışan arkadaşlara tavsiyemiz yanınızda boğazınızı ıslak tutacak bir bardak çay, bir fincan kahve ya da bir şişe su bulundurmanız olacaktır. Aksi takdirde ileriki yaşam hayatınızda ses telleriniz çok gerildiği için ve boğazınız sürekli kuru kaldığı için sesinizin sürekli gergin bir şekilde çıkması olanağını da hesaba katmak zorunda kalabilirsiniz.

Çağrı merkezi departmanımızda çalışan Philips müşteri hizmetleri çalışanlarımız sizlerin sıkıntılarını çözmek için oradalar. Türkiye standartlarının üstünde çalışmakta olan ve çok değer verdiğimiz Philips müşteri hizmetleri bünyesindeki personel arkadaşları aradığınızda, onlara sıkıntınızı anlatıyor ve çözüm ortaklı yürüttüğümüz çalışmalarımıza katkıda bulunuyorsunuz. Bu geri bildirimleri alan Philips müşteri hizmetleri ise sizlere sunmuş olduğumuz hizmet kalitesini daha üst seviyelere çıkarmak amacıyla bizlerle iletişim kuruyor, değerlendirmelerimizi yaparak sizleri iyi bir sonuca bağlıyoruz. Philips müşteri hizmetleri birimimizden aldığımız bilgileri tamir ve onarım departmanına aktarıyor, ardından sizlere ürünün geri iade koşulları için ulaşım sağlıyoruz.

Almış olduğunuz ürünleri onarım birimimizde en hızlı şekilde onardıktan sonra Philips müşteri hizmetleri bünyemizle yapacağınız görüşmeler ardından sizlere restore olmuş, parçası değişmiş, ya da kullanamayacak derecedeki ürünlerinizi belli bir fiyata değiştirmemizin ardından sizlere geri yollamak için kargo birimimizle telefonlaşmamız gerçekleşiyor. Kamyonetlerin bagajlarına en güvenli ve sağlıklı şekilde yüklenen restorasyon işlemi görmüş mallarınız sizin istediğiniz vakte kadar kargo birimimiz tarafından sizlerin kapı zilinize basarak teslimde bulunmuş oluyor. Philips’i tercih ettiğiniz için siz müşterilerimize hep minnettarız ve minnettar kalacağız.

0 0 vote
Article Rating
Yazar

Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Call Now Button
0
Düşüncelerinizi belirterek, lütfen yorum yapın.x
()
x
× Size yardımcı olabiliriz.